آتش عشق

چهارشنبه سوری یکی از مراسم ایران باستان است، از میراث فرهنگی و آداب شاد ایرانیان است، ( البته تقسیم هفته از اعراب به ایران آمده است) ایرانیان در ۵ روز مانده پایان سال ( خمسه مسترقه ) چنین رسمی داشتند. اصل آداب و رسوم است، اسمش اصلا مهم نیست

اول اینکه: مراسم عبادی و سنتی ایرانیان اکثراً بصورت جشن و سرو ر بوده  این نماد فرهنگ شاد و پرنشاط ایرانیان است.

دوم اینکه: آتش به عنوان یگانه عنصر از عناصر چهار گانه که هرگز آلوده نمی شود، نماد پاکی و نفی آلودگی و پلیدی است.

سوم اینکه: در پایان سرمای زمستان نمادی از حرارت و گرمی در میان قوم و خویش و همسایگان است.

چهارم اینکه : در ظلمات شب نوری است که نمادی از جلوه پروردگار یکتا – اهورامزدا – است، همان گونه که در طور، بر حضرت موسی تجلی کرد. 

پنجم اینکه: همه از خانه های تنهایی خود بیرون می آیند، جمع می شوند و حول آتشی که جلوه ای از تجلیات رحمانی است به جشن و سرور می پردازند، و تسبیح حق تعالی همین شادی دلهاست.

ششم اینکه: دراین همایش عرفانی سوای از فریضه صله رحم، و دیدار بدون تکلف نزدیکان و همسایگان، موجبات آشنایی و پیوند های جدید خانوادگی فراهم می آید.

هفتم اینکه: سرودی می خوانند که ” زردی من از تو، سرخی تو از من “ و این یعنی از حق جل و علا که این آتش نمادی از پاکی و عشق و آیتی از عظمت و قدرت اوست طلب سرخ رویی و حرارت دل دارند، سردی و زردی را کنار آن می زدایند و دل های مرده را به شعله عشق زنده می کنند. هر چه می خواهند از خدا می خواهند، نه از آتش.

مطالب بالا رو بابایی از یکی از دوستاش که اونهم از یه سایتی گرفته بود گرفتیم ولی به دلایلی حق کپی رایت رو رعایت نکرده و نمینویسیم از کجاست. البته مهم هم نیست. مهم اینه که بدونیم چهار شنبه سوری جشنی است که نشان از معرفت به خدا دارد.

مواظب باشین جاییتون نسوزه و با سرو صدا مزاحم مردم نشین. آخه آزار مردم بدترین کارهاست. 

به امیدخدا اگه فرصت شد بعد از آتیش بازی میام و داستانی جدید براتون میگم. ببینین توی تصویر بالا، چند تا از مراسم روزهای آخر سال رو میبینین و میشناسین؟ فال گوش میدونیم چیه؟ حاجی فیروز؟ ملاقه زنی؟ و …


یک جواب برای “آتش عشق”

  1. لذت بردم دمه شما گرم ……

نظر بگذارید

:LOOL: :bee: :تعظیم: :دست زدن: :خندیدن: more »